adwords hesabı nasıl denetlenir

Adwords hesap denetimi aşamasında teknik detay kontrollerine devam ediyoruz. Bu yazımda daha spesifik kontrol süreçlerinden de bahsetmeye çalışacağım. Bu yazı ile birlikte daha önce bu konuda yazdığım içeriklere de bakarak önemli bir denetim aşamalarını gerçekleştirmiş olacaksınız.

Yeniden Pazarlama Listeleri

adwords hesap denetimi yeniden pazarlama

Adwords hesabınızda arama ağı ve görüntülü reklam ağı özelinde birçok reklam kampanyalarını yürüttüğünüzü kabul edelim. Gerek bu kampanyalarınızdan gerekse diğer marketing kanallarınızdan sitenize ziyaretçi gelmektedir. Bu ziyaretçiler siteniz üzerinde farklı aksiyonlar alabilmektedirler. İşte bu aşamada bu farklı aksiyon alan ziyaretçilerini gruplayarak daha sonra bu listelere yeninden pazarlama kampanyaları ile tekrar erişebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir ürünü sepete eklemiş ancak almamış kişilere tekrar erişerek bu ürünü alma sürecini tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak bir Adwords hesabında olmazsa olmaz özelliklerden biride yeniden pazarlama listeleridir. Bu bağlamda denetim sırasında bunların uygulanıp uygulanmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer yok ise biran önce bu listelerin oluşturulmasını sağlamanızı öneririm.

Reklam Uzantıları

Adwords hesabı özelinde reklam metinlerinin öneminden bahsetmiştim. Bu reklamlarınızın daha özellikli hale getirebilecek reklam uzantıları bulunmaktadır. Site uzantıları, Uygulama Uzantıları, Yorum Uzantıları, Ek Açıklama uzantıları vs gibi herbirinin amacı farklı özellikler yer almaktadır. Bir Adwords kampanyasında gerek kampanya düzeyinde gerekse reklam grubu düzeyinden kullanılabilecek tüm reklam uzantılarının kullanılmasını öneririm. Özellikle Site Uzantıları, Açıklama Uzantıları, Ek Açıklama Uzantıları mutlaka eklenmelidir.

Sonuç olarak Adwords hesabınızda Reklam uzantılarını kullanılıp kullanılmadığını kontrol etmek ve eksik kalanlar var ise mutlaka tamamlamanızı öneririm.

Teklif Stratejisi

Google Adwords kampanyalarında her tıklama başına veya dönüşüm başına ne kadar ödeyeceğinizi belirleyeceğiniz alana bir değer girmeniz istenir. Bu alanı ister manuel olarak isterseniz google bırakarak belirleyebilirsiniz. Kısaca Manuel veya Geliştirilmiş seçeneklerinden birini kullanmanız gerekir. Manuel seçimde adından da anlayacağınız gibi kendiniz belirliyorsunuz, geliştirilmiş seçenekde ise verdiğini rakamın %30 oranında genişletilerek rekabete girmesini google kendi otomatik sağlıyor.

Dolayısıyla adwords kampanyalarınızın bir bütünlük olması adına vermiş olduğunuz teklif stratejilerinin hepsine aynı olup olmadığı kontrol süreçlerini daha kolay yapmanızı sağlar. Ancak mutlaka geliştirilmiş seçeneğini de test kampanyaları kurgulayarak analiz edilmesini öneririm. Bu bağlamda hangi seçenek daha iyi sonuç verir ise buna göre ilerlemenizi öneririm.

Başlangıç aşamasında iseniz teklif stratejinizi manuel olarak belirleyerek kontrolün sizde olmasını sağlayabilirsiniz.

 

https://www.kemaltemel.com/wp-content/uploads/2017/11/adwords-hesap-denetimi.pnghttps://www.kemaltemel.com/wp-content/uploads/2017/11/adwords-hesap-denetimi-150x150.pngkemalAdwordsadwords,Google Adwords
Adwords hesap denetimi aşamasında teknik detay kontrollerine devam ediyoruz. Bu yazımda daha spesifik kontrol süreçlerinden de bahsetmeye çalışacağım. Bu yazı ile birlikte daha önce bu konuda yazdığım içeriklere de bakarak önemli bir denetim aşamalarını gerçekleştirmiş olacaksınız. Yeniden Pazarlama Listeleri Adwords hesabınızda arama ağı ve görüntülü reklam ağı özelinde birçok reklam kampanyalarını...