email pazarlama

Email Pazarlama konusunda E-posta aboneleri kuşkusuz çok değerlidir. Elde etmek zordur ve alışveriş yapmak için çok değerlidirler. Email Pazarlama stratejisi olarak yapılacak yanlış bir adım bu değerli müşterileri kaybetmenize neden olabilir.

Bu yazıda yapılan en çok 4 hata ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı aktarmaya çalışacağım.

Gönderim Frekansı

Adobe’nin Temmuz 2017’de bir araştırma firması olan Advanis tarafından yapılan bir araştırmaya göre, abonelerin e-postayla ilgili en çok şikayet ettikleri şey çok fazla email aldıklarıdır.

email pazarlama advansis

Aslında bu sonuç çok süpriz değil. Hepimiz aynı markadan çok sık email aldığımızda bu eğilimi gösteriyoruz. Bu durumda kullanıcılarınıza gönderdiğiniz emaillerin sıklık ayarını kontrol etmeniz en başta yapılması gereken bir çalışma.

Aynı gün içerisinde veya hafta içerisinde bir kullanıcınıza ne kadar email göndermeniz gerektiği konusunda mutlaka analiz yapmalısınız. Eğer elinzide daha önce yaptıklarınıza dair bir veri yok ise günde 1 defa olacak şekilde test etmeye başlayabilirsiniz. Bu veriler doğrultusunda gönderdiğiniz emaillerinden şikayet veya abonelik iptallerine göre bu gönderim frekansını düzenleyebilirsiniz.

Diğer bir yöntem ise gönderdiğiniz emaillerden sonra yapılan alışveriş veya geri dönüşümleri takip edin. Bu dönüşümler sonucunda kullanıcılarınız emaillere ne kadar az tepki verir ise satın almaları da o kadar az olacaktır.

Frekansı belirlemenin bir yolu doygunluk testidir. E-posta satışlarından günlük geliri alın ve gönderilen e-postaların sayısına bölün. Her gün bunu hesaplayın ve sayı – günlük satışların e-postaların sayısına bölünmesini görün – sıklığı artırıp azalttığınızda değişir. Artan frekansla önemli ölçüde düşmeye başladığında doygunluk noktasına gelmiş olabilirsiniz: Daha fazla e-posta göndermek artan gelir sağlamaz.

Gönderim Zamanlaması

Kullanıcılarınız için diğer bir hayal kırıklığı da zamanında gönderilmeyen emaillerdir. Teklif süresi veya kampanya süresi bitmiş bir emaili göndermeniz durumunda abonelikten çıkma oranınız artığını mutlaka göreceksiniz. Kısa süreli bir kampanyanız var ise göndereceğiniz emailin zamanlamasını doğru yapmaya özen gösterin.

Gönderim Kişiselleştirme

E-posta kampanyalarını kişiselleştirmenin birden çok yolu vardır. Kişiselleştirme açılışları ve tıklamaları doğru bir şekilde tamamladığında artırabilir. Ancak e-posta veritabanlarında hata oluşması veya veriler eski veya yanlış oluşması gibi durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Aboneye yanlış isim ile bir e-posta göndermek markanız için büyük olumsuz geri bildirimlere neden olabilir.

Bu nedenle email gönderim öncesinde mutlaka farklı varyasyonlardaki kullanıcılarınız için test yapmayı unutmayın. Testlerinizden emin olduktan sonra kampanya emailinizi göndermeniz bu riski azalmanız anlamına gelir.

Ürün Tavsiyesi

Ürün önerileri üreten algoritmalar büyük ölçüde gelişmiştir. Ancak kusursuz değildirler. Abonelere alakasız ürünler önerilmesi, onla potansiyel olarak abonelikten çıkarma yöntemidir. Alakasız ürün tavsiyeleri abonenin önceden satın aldığı veya stokta olmayan öğeleri içerebilir.

Yine, ürün önerilerinin doğru yüklenip yüklenmediğini görmek için test e-postalarını önizleyin ve mantıklı olup olmadığına karar verin. Ek olarak ürün önerileri içeren e-postalar hakkında geri bildirim alın ki buda size algoritmanın doğru çalışıp çalışmadığı konusunda size bir öngörü sağlasın.

Tabiki asıl ölçümlemeyi Ürün tavsiyesi e-postalarından gelen tıklamaları ve geliri izleyin. Tıklamalar ve gelir düşükse, öneriler etkili olmadığını düşünebilirsiniz

Lütfen sizde bu konudaki deneyimlerinizi veya yorumlarınızı benimle paylaşmanızı rica ederim.

 

https://www.kemaltemel.com/wp-content/uploads/2017/11/email-pazarlama.pnghttps://www.kemaltemel.com/wp-content/uploads/2017/11/email-pazarlama-150x150.pngkemalEmail Marketingemail pazarlama,eposta pazarlama
Email Pazarlama konusunda E-posta aboneleri kuşkusuz çok değerlidir. Elde etmek zordur ve alışveriş yapmak için çok değerlidirler. Email Pazarlama stratejisi olarak yapılacak yanlış bir adım bu değerli müşterileri kaybetmenize neden olabilir. Bu yazıda yapılan en çok 4 hata ve bunlardan nasıl kaçınacağınızı aktarmaya çalışacağım. Gönderim Frekansı Adobe'nin Temmuz 2017'de bir araştırma firması olan...