google tag manager

Google Tag Manager nedir ve neden kullanmalıyım sorularının cevabını BURADA ki yazımda anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımda ise Google Tag Manager içerisinde kullanılan terimlerin açıklamalarını vermeye çalışacağım. Bu terimlerin açıklamalarını Google Tag Manager Yardım sayfasını baz alarak hazırlamaya çalıştım.

Tag ( Etiket )

Etiket, bir sayfada yürütülen kod snippet’idir. Etiketler çeşitli amaçlarla kullanılabilir, ancak Google Etiket Yöneticisi’nde kullanılan etiketlerin çoğu sitenizden bir üçüncü tarafa bilgi göndermek için tasarlanmıştır. Örnek olarak, sitenizdeki etkinliklerle ilgili bilgileri Google’a gönderen Google Analytics etiketi ve AdWords Dönüşüm İzleme etiketi verilebilir.

Trigger ( Tetikleyici )

Tetikleyici, çalışma zamanında doğru veya yanlış değerlendirmesi yapan bir koşuldur. Bir değişkendeki değeri, tetikleyiciyi tanımlarken belirlediğiniz değerle karşılaştırarak bu değerlendirmeyi gerçekleştirir.Bir Etiket Yöneticisi değişkeni, değerin, çalışma zamanında doldurulduğu, yapılandırılmış bir ad-değer çiftidir. Etiket Yöneticisi’nde birçok yerleşik değişken bulunur. İsterseniz, özelleştirilebilen değişkenler de yapılandırabilirsiniz.

Variable ( Değişken )

Değişkenler, çalışma sırasında kendileri için değer girilen ad-değer çiftleridir. Örneğin, “url” adlı önceden tanımlı değişken, değer olarak geçerli sayfa URL’sini alacak şekilde tanımlanmıştır.

Değişkenler, tetikleyicilerde ve etiketlerde kullanılır. Tetikleyicilerde, belirli bir tetikleyicinin ne zaman yürütüleceğini belirten filtreleri tanımlamak için kullanılırlar (ör. url değişkeni “example.com/index.html” olduğunda bir sayfa görüntüleme tetikleyicisi yürütmek için). Etiketlerde, değişkenler dinamik değerleri kaydetmek için kullanılır (ör. işlem değerini ve satın alınan ürünleri bir dönüşüm izleme etiketine iletme).

Google Etiket Yöneticisi, oluşturduğunuz her Web veya Mobil Uygulama kapsayıcısında bir grup önceden tanımlı değişken sağlar. Bu değişkenlerle, en çok ihtiyaç duyulan etiketleri ve tetikleyicileri oluşturabilirsiniz. İsterseniz, belirli gereksinimlerinize uygun başka değişkenler de oluşturmanız mümkündür.

https://www.kemaltemel.com/wp-content/uploads/2017/09/google-tag-manager.jpghttps://www.kemaltemel.com/wp-content/uploads/2017/09/google-tag-manager-150x150.jpgkemalTag Managergoogle tag manager,gtm
Google Tag Manager nedir ve neden kullanmalıyım sorularının cevabını BURADA ki yazımda anlatmaya çalışmıştım. Bu yazımda ise Google Tag Manager içerisinde kullanılan terimlerin açıklamalarını vermeye çalışacağım. Bu terimlerin açıklamalarını Google Tag Manager Yardım sayfasını baz alarak hazırlamaya çalıştım. Tag ( Etiket ) Etiket, bir sayfada yürütülen kod snippet'idir. Etiketler çeşitli amaçlarla...